2019-2020 Committee Appointments

Executive Council
WLC Delegates
MFL Delegate
Board of Governors Assessor
Senate Assessor
Defence Fund Trustees
Workplace Safety and Health
Communications Standing Committee
Constitution and Standing Rules Committee
Diversity and Equity Commitee
Reserve Fund Committee
UMFA Representatives to the University Staff Benefits Committee
Anomalies
Ad hoc Committee on Instructor Rank Change
Manitoba Organization of Faculty Associations (MOFA)
Merit Awards Committee
Alternate Accommodation Committee
Ad Hoc Commitee on Teaching and Course Evaluation
Solidarity Committee
Gender Solidarity Working Group
Ad Hoc Committee on Nominations Practices and Policies

 

Executive Council

Janet Morrill (Accounting & Finance), President
Michael Shaw (Biological Sciences), Vice-President
Orvie Dingwall (Health Sciences Library), Treasurer
Mark Gabbert (History), Grievance Officer
Joy Stacey (Biological Sciences), Grievance Officer
Mark Hudson (Sociology)
Ruby Warren (Libraries)

WLC Delegates

David Camfield (Labour Studies/Sociology)
Orvie Dingwall (Health Sciences Library)
Greg Flemming (UMFA Executive Director)
James Hare (Biological Sciences)
Tommy Kucera (Mathematics)
Janet Morrill (Accounting & Finance)
Cameron Morrill (Accounting & Finance)
Caterina Reitano (French, Spanish, Italian)
Kevin Scott (Biological Sciences)
Tom Booth (Biological Sciences)
Michael Shaw (Biological Sciences)
Ruby Warren (Libraries)

MFL Delegate

TBD

Board of Governors Assessor

(Past President)

Mark Hudson (Sociology)

Senate Assessor

Mike Shaw (Biological Sciences)

Defence Fund Trustees

Tomas Booth (Biological Sciences) - 2 year term
Michael Shaw (Biological Sciences) - 2 year term
Greg Flemming (UMFA) - 1 year term

Workplace Health and Safety

TBD

Communications Standing Committee

TBD

Constitution and Standing Rules Committee

TBD

Diversity and Equity Committee

Janet Morrill (Co-Chair) (Accounting & Finance)
Orvie Dingwall (Co-Chair) (Libraries)
Camille Callison (Libraries)
Michelle Faubert (English, Film & Theatre)
Maureen Flaherty (Peace & Conflict Studies)
Beata Gorczyca (Civil Engineering)
Brenda Gunn (Law)
Deana Halonen (Social Work)
Nancy Hansen (Disability Studies)
Mary-Anne Kandrack (Sociology)
Kevin Kelly (School of Art)
Jay Kormish (Biological Sciences)
Sandra Kouritzin (CTL)
Kari Kumar (Extended Education)
Paul Larson (Supply Chain Management)
Daniel McCafferty (School of Art)
P. Maghoul (Civil Engineering)
Janine Montgomery (Psychology)
Adolf Ng (Supply Chain Management)
Kendra Nixon (Social Work)
Susan Prentice (Sociology)
Cathy Rocke (Social Work)
Clea Schmidt (CTL)
Laura Taylor (Social Work)
Ruby Warren (Libraries)
Greg Flemming, Executive Director, UMFA (Ex-Officio)

Reserve Fund Committee

TBD

UMFA Representatives to the University Staff Benefits Committee

Jay Goldstein (Retired Members)
Cameron Morrill (Accounting & Finance)
Janet Morrill (Accounting & Finance)
Greg Flemming, Executive Director, UMFA
Orvie Dingwall (Health Sciences Library)
Sachin Katyal (MICB/Pharmacology), Alternate

Anomalies

TBD

Ad hoc Committee on Instructor Rank Change

Kevin Scott (Biological Sciences)
Michael Shaw (Biological Sciences)
Caterina Reitano (French, Spanish & Italian)
Mark Hudson (Sociology)
Miriam Unruh (Academic Leaning Centre)

Manitoba Organization of Faculty Associations (MOFA)

Mara Fridell (Sociology)
Orvie Dingwall (Health Sciences Library)
Robert Chernomas (Economics)

Merit Awards Committee

*Life Sciences/Natural Sciences & Engineering

          Trust Beta (Food and Human Nutritional Sciences)
          Tommy Kucera (Mathematics)             

*Social Sciences, Humanities & Fine Arts

          Janet Morrill (School of Business)
          Alison Calder (English, Theatre, Film, & Media)

Alternate Accommodation Committee

TBD

Ad Hoc Commitee on Teaching and Course Evaluation

TBD

Solidarity Committee

TBD

Gender Solidarity Working Group

TBD

Ad Hoc Committee on Nominations Practices and Policies

TBD

Back to the top

Save